Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W...

Współpraca międzynarodowa UWM

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Prowadzenie badań naukowych na wysokim poziomie jest we współczesnym świecie niemożliwe bez międzynarodowej kooperacji. Ta prawidłowość dotyczy również Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ponad 140 umów i listów intencyjnych oraz 350 porozumień. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski stale współpracuje z wieloma znanymi uczelniami zagranicznymi i instytutami badawczo-naukowymi przede wszystkim z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Chorwacji i z Włoch. Współpraca międzynarodowa to wspólne badania, udział w konferencjach naukowych i seminariach, wymiana doświadczeń, uzgadnianie planów współpracy i omawianie aktualnych problemów naukowych. Dzięki temu żadna licząca się uczelnia nie jest obecnie samotną wyspą na oceanie nauki. „Pozwala po pierwsze na zapoznanie się z osiągnięciami naukowców z innych wiodących ośrodków światowych, po drugie daje możliwość wykorzystania metod tam funkcjonujących, po trzecie daje możliwość również współpracy polegającej na tym, że pracownicy tamtych ośrodków mają możliwość zapoznania się z naszymi możliwościami” - wymienia korzyści z tej współpracy prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki UWM.

Przykładem badzo dobrej i sukcesywnie rozwijającej się współpracy międzynarodowej jest kooperacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Uniwersytetem Technicznym w Offenburgu w Niemczech. Jej inicjatorem był Georg Dietrich, doktor honoris causa UWM. Obie uczelnie wspólnie wykształciły już 110 studentów zagranicznych i 70 z Polski. „Process Engineering and Environmental Protection – to jest nasza pierwsza specjalność, z którą zaczęliśmy i kontynuujemy kształcenie już od 10 lat. 4 lata temu wprowadzono nową specjalność dotyczącą technologii żywności – Food Technology. Od tego roku akademickiego wychodzimy z kolejną propozycją kształcenia, a mianowicie Biotechnology” - informuje prof. Irena Wojnowska-Baryła, kierownik katedry biotechnologii w ochronie środowiska na Wydziale Nauk o Środowisku UWM.

Powszechną i lubianą przez studentów formą studiów są 1- lub 2-semstralne studia na swoim kierunku za granicą. Umożliwia im to program wymiany studenckiej Erasmus +.  Studenci UWM chętnie z niego korzystają, ale jest on wybierany także często przez studentów zagranicznych.

Międzynarodowe badania naukowe pracowników Uniwersytetu wspiera natomiast Horyzont 2020 – najważniejszy program naukowy Unii Europejskiej. Naukowcy mogą liczyć na pomoc na etapie aplikowania oraz realizacji projektów. Przykładem jest Star ProBio – projekt, którego celem jest opracowanie takich metod przetwarzania biomaterii, które dadzą jak najwięcej surowców do dalszej przeróbki. „Cały ten projekt ma do zrealizowania istotne badania dotyczące kwestii regulacyjnych rynku biogospodarki i produktów biobazowych, kwestie oceny techniczno-ekonomicznej, która okazuje się, że jest niewystarczająca, jeśli mamy rozważać produkty biobazowe w kontekście zrównoważonego rozwoju” - wyjaśnia prof. Janusz Gołaszewski, koordynator projektu, dyrektor Centrum Biogospodarki i Energii Odnawialnych UWM. W realizację projektu Star ProBio zaangażowane są zespoły badawcze czterech wydziałów: Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk o Środowisku. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na realizację projektu otrzymał ponad 360 tys. euro.