WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W...

Niebezpieczna lampka wina

MZPiTU W OLSZTYNIE
Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, wady najważniejszych organów, zmiany w wyglądzie dziecka – to możliwe skutki spożywania alkoholu w ciąży. Nawet w niewielkich ilościach.

Nie ma bezpiecznej ilości, nie ma bezpiecznej postaci. Eksperci podkreślają: w ciąży spożywanie alkoholu jest absolutnie zakazane. „Nawet tak zwana przysłowiowa lampka wina, nawet słodycze, które zawierają alkohol, nawet jakieś nalewki albo syropy które są na bazie alkoholu, mogą uszkodzić płód” - podkreśla dr n. med. Janina Lipińska, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.

Skutki spożywania alkoholu przez kobietę w ciąży są dla jej dziecka bardzo poważne. „To jest trwałe uszkodzenie tkanki mózgowej, różnych procesów przewodzenia w mózgu, albo też i budowy mózgu, budowy twarzy, budowy kości. To są wady serca, to są wady nerek, wady wątroby, wady zębów, skóry” - wymienia dr Lipińska.

Eksperci podkreślają – walka z tym zjawiskiem wymaga zmiany świadomości. „To jest bardzo ważny problem, problem, który się właściwie ogniskuje wokół jednej rzeczy – braku świadomości, braku wiedzy na temat tego, jak szkodliwe jest picie alkoholu przez kobiety w ciąży” - podkreśla Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Stąd działania uświadamiające prowadzone przez MZPiTU. W Olsztynie powstaje również ośrodek, który będzie zajmował się diagnozowaniem dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.