WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W...

O zaburzeniach oddychania

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Problemy z oddychaniem mogą wymagać interwencji specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska zorganizowała interdyscyplinarne warsztaty poświęcone takim schorzeniom.

Obturacyjny bezdech podczas snu to choroba, którą dotkniętych jest kilka tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur. Często bywa lekceważona, ponieważ do jej pierwszych objawów należą zmęczenie, senność w ciągu dnia i chrapanie. Choroba ta była jednym z tematów konferencji zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską. „Jest to bardzo poważny problem, wielodyscyplinarny, i pulmonologów, laryngologów, kardiologów. Nieleczony obturacyjny bezdech podczas snu prowadzi do bardzo licznych powikłań” - podkreśla prof. Anna Doboszyńska, kierownik katedry pulmonologii UWM.

Podczas trzydniowego spotkania zatytułowanego „Zaburzenia oddychania. Interdyscyplinarny problem kliniczny” swoją wiedzą dzielili się na niej między innymi pulmonolodzy, laryngolodzy, specjaliści chorób zakaźnych i lekarze dentyści. „Nie są to jedyne konferencje, które my jako samorząd organizujemy, aczkolwiek więcej jest konferencji jednotematycznych, jednospecjalizacyjnych. Towarzystwa naukowe skupiające lekarzy danej specjalności wykonują dobrą pracę, ale czasami może w nich zabraknąć szerszego, interdyscyplinarnego spojrzenia, a my tę lukę staramy się wypełnić” - mówi o idei spotkania lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Dziś kompleksowe podejście do opieki nad pacjentem cierpiącym na przykład na bezdech senny, może być dla niego jedynym skutecznym ratunkiem. „Bardzo się cieszę, że stomatolodzy są w tej grupie, żeby pacjenci nie chrapali, bo to ich denerwuje, a tam się kryje wielki pokład tego, że tam się coś dzieje z tymi drogami oddechowymi, a to jest sygnał, że ktoś kiepsko żyje” - zauważa prof. Andrzej Kukwa, kierownik katedry otolaryngologii oraz chorób głowy i szyi UWM.

Dyskutowano między innymi o epidemiologii i diagnostyce obturacyjnego bezdechu podczas snu, korzyściach wynikających ze stosowania w diagnostyce spirometrii przezustnej i przeznosowej, a także o opiece nad pacjentem zakażonym wirusem HIV.

W konferencji wzięło udział 270 lekarzy z Warmii i Mazur.