Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W...

Niebezpieczna komórka - coraz większe zagrożenie na drogach Niebezpieczna komórka

WORD w Olsztynie
Skutecznie odciągają uwagę kierowcy od prowadzenia pojazdu. Telefony komórkowe używane podczas jazdy autem to niestety powszechny problem.

Widok kierowcy trzymającego telefon komórkowy przy uchu niestety nie dziwi. Zaskakujące jest natomiast, że część kierowców, mimo że ma w samochodzie zestaw głośnomówiący lub słuchawkę bluetooth, nie chce z nich korzystać. Co gorsza, coraz więcej kierowców korzysta z więcej niż jednej komórki. A trzeba pamiętać – choć odebranie telefonu zajmuje tylko kilka sekund, to w tym czasie przestajemy skupiać się na drodze. Auto może zaś – w zależności od prędkości – pokonać kilkaset metrów.

Dlatego specjaliści zajmujący się edukacją i bezpieczeństwem ruchu drogowego są zgodni: kierowca podczas jazdy powinien skupiać się wyłącznie na jednej czynności – prowadzeniu pojazdu. Eksperci przekonują, że pasażerowie rozmawiającego przez telefon kierowcy powinni zdecydowanie reagować. „Taki kierowca naraża również nasze bezpieczeństwo, także w takiej sytuacji powinniśmy zwrócić uwagę i uświadomić, że takie zachowanie może przyczynić się do poważnych konsekwencji związanych nawet z wypadkiem drogowym” - ostrzega Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Rosnącym problemem jest też pisanie SMS-ów i korzystanie z portali społecznościowych podczas prowadzenia pojazdu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Utah w USA dowiodły, że ryzyko spowodowania wypadku przez osobę rozmawiającą przez telefon komórkowy wzrasta o 9%, natomiast przez piszącą SMS-a – aż o 30%!

Dlatego policja ściga kierowców używających w czasie jazdy telefonu. Za takie wykroczenie grozi mandat – 200 złotych i 5 punktów karnych. Na polskich kierowców ten straszak działa jednak niezbyt skutecznie – badania TNS OBOP wykazały, że aż połowa Polaków za kółkiem jednocześnie rozmawia przez telefon i prowadzi, a co czwarty kierujący pisze SMS-y.