Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Badanie samochodów - bez kompromisów

To szereg zmian, które mają zmniejszyć liczbę niesprawnych aut poruszających się po polskich drogach. Od 13. listopada obowiązują nowe przepisy dotyczące okresowych przeglądów pojazdów.

Usterki w oświetleniu, układzie hamulcowym, układzie kierowniczym. To problemy, które znacznie wpływają na bezpieczeństwo jazdy – i które najczęściej są wychwytywane przez pracowników Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. Od 13. listopada obowiązują przepisy, dzięki którym mniej niesprawnym samochodów będzie w stanie „prześlizgnąć się” przez kontrolę.

„Po pierwsze diagnosta ma połączenie online z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców i potwierdza dane rzeczywiste z danymi w CEPiK-u. Ustala zakres badania i właściciel pojazdu musi wnieść opłatę przed dokonaniem następnych czynności” - wyjaśnia Kazimierz Królczyk, kierownik stacji. Do tego nowe przepisy uniemożliwiają „turystykę diagnostyczną” - jeśli stacja wykryje usterkę, trzeba będzie usunąć ją i wrócić na badanie na tej samej stacji, a nie szukać diagnosty, który mimo usterki dopuści pojazd do ruchu.

Nowe przepisy mają sprawić, że na polskich drogach będzie mniej niesprawnych aut. A jest to istotny problem. „Pomimo tego, że mamy jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy park samochodowy w Unii Europejskiej, to odsetek badań, które uzyskiwały negatywny wynik badań, był bardzo niewielki. W Niemczech co 6. badanie kończyło się wynikiem negatywnym, w Polsce... co 50.” - podkreśla Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.